rugart_00195

نماینده مردم تبریز:دراقتصاد مقاومتی صنعت فرش با کمترین هزینه اشتغال ایجاد می کند

rugart_00193نماینده مردم تبریز:دراقتصاد مقاومتی صنعت فرش با کمترین هزینه اشتغال ایجاد می کند
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر درمجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در شرایط کنونی و اقتصاد مقاومتی، فرش صنعتی است که با کمترین هزینه اشتغال ایجاد و تاثیر چندانی از تحریم ها و مسایل اقتصادی حاکم بر جامعه جهانی بر نمی دارد.

به گزارش روز جمعه خبرنامه سایت رضا رحمانی، وی در آیین آغاز عملیات اجرایی مرکز تجارت تابلو فرش ایران در سردرود، افزود: این شهر از دیرباز به عنوان پایتخت تابلو فرش جهان مشهور بوده و لازم است برای حفظ مرکزیت خود در این عرصه وارد رقابت شود که ایجاد مرکز تجارت تابلو فرش می تواند گامی مهم در این راستا باشد.

وی گفت: رفتاری که با فرش داشتیم، در شان تولید کنندگان فرش نبود.

رحمانی اضافه کرد: با همه توانمندی ها و ظرفیت هایی که کشور در عرصه صنعت فرش دارد، توجه آنچنانی به این بخش و فعالان آن نشده بود.

وی گفت: ترکمنستانی که ممکن است کل جمعیتش از قالیبافان ما کم باشد، وزارتخانه ای تحت عنوان وزارت فرش ایجاد کرده است، ولی ما با این پیشینه و بازار فروش جهانی حساسیت آن چنانی نسبت به چنین صنعتی با ریشه و مهمی نداریم.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مجلس در بودجه امسال سهم مرکز ملی فرش ایران را 20 برابر کرده است، اظهار کرد: بیمه قالیبافان از اقداماتی مهم دیگری است که مجلس اقدام کرد و این نشان می دهد که مجلس به صنعت فرش و اهمیت آن واقف است.

رحمانی گفت: سال گذشته فرش دستباف تبریز، خوی، هریس، قم و اصفهان در سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) مستقر در ژنو به ثبت جهانی رسید که سه مورد از آن ها مربوط به منطقه آذربایجان است و این نشان می دهد که جایگاه فرش آذربایجان در جهان چگونه است.

وی به ایجاد موزه فرش تبریز هم اشاره کرد و گفت : این موزه یکی از کارهای مهمی است که در حوزه فرش دستباف در تبریز انجام می شود و امیدواریم در دوره جدید فعال تر از گذشته مراحل احداث آن پیگیری شود.

وی همچنین به جایگاه مهم سردرود در تابلو فرش اشاره کرد و افزود: سردرود این توانمندی را دارد تا به مرکز تجارت جهانی تابلوفرش تبدیل شود، پس باید کاری کنیم تا در دنیا هر کسی قصد خرید تابلو فرش دارد به راحت ترین وجه ممکن و از طریق اینترنت خرید خود را انجام دهد.

رحمانی گفت: برای دستیابی به این مهم باید زیرساخت های لازم را فراهم کنیم، از بیمه و حمل و نقل گرفته تا تجارت الکترونیک باید همه پای کار بیایند تا نام تابلو فرش سردرود در دنیا مطرح شود.

وی تاکید کرد: پیگیری ایجاد دانشکده فرش در منطقه یکی دیگر از اهدافی است که به طور جدی مورد توجه ماست و سعی خواهیم کرد این مهم را به منصه ظهور برسانیم.

رحمانی اعلام کرد: اگر می خواهیم در تجارت فرش موفق باشیم، باید به سلایق بازارهای فروش توجه داشته و به موضوع برندسازی توجه ویژه ای کنیم، چرا که در بازار امروز برندها حرف اول را می زنند.

عملیات اجرایی احداث مرکز تجارت تابلو فرش ایران روز پنج شنبه در زمینی به مساحت بیش از 11 هزار و 141 متر مربع در سردرود آغاز شد.

این مرکز با 373 میلیارد ریال اعتبار توسط شهرداری سردرود در شش طبقه احداث می شود و مساحت هر طبقه آن یک هزار و 856 متر مربع و مدت اجرای طرح 30 ماه کاری خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سردرود مشهور به پایتخت تابلو فرش جهان یکی از شهرهای مهم بخش مرکزی شهرستان تبریز با سابقه طولانی در تولید فرش های دستبافت است و بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 بیش از 35 هزار نفر جمعیت دارد.

در سال های اخیر بافت تابلو فرش در آذربایجان شرقی به­ ویژه شهر سردرود افزایش چشمگیری یافته و 500کارگاه تابلو فرش در این شهر فعالیت می کند و به گفته مسوولان این شهر نرخ بیکاری در سردرود به دلیل رونق این صنعت به صفر رسیده است.

بر اساس آمار اتحادیه تابلو فرش سردرود نزدیک به 80 درصد مردم این شهر به طور مستقیم یا غیرمستقیم از این هنر کسب درآمد می کنند و 80 درصد تابلو فرش کشور در این شهر تولید و نقش موثری در تولید 20 درصد دیگر تابلو فرش های تولید شده در کشور دارد.

تابلو فرش سردرود در فهرست آثار میراث فرهنگی و معنوی ثبت ملی شده و نخستین و تنها اتحادیه صنف تولیدکنندگان تابلو فرش ایران در سال 90 در این شهر ایجاد شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>